Țiglă Metalică Regal Smart
Mediteranean Elegance and Superior Confort
Regal Smart Metal Tile
Experience absolute performance with the Regal Smart metal tile, the top solution in Limoncello Pergola's portfolio. This model takes the imposing Mediterranean design and superior mechanical resistance of the Regal range, enhancing them with a self-adhesive textile membrane for complete comfort. The Smart membrane acts as an effective shield against condensation, reduces rain noise by up to 40%, and optimizes heat transfer, increasing home comfort. It is the complete solution that perfectly combines exceptional aesthetics, robustness, and a quiet and pleasant indoor environment.
Key Advantages
- Increases home comfort through acoustic and thermal insulation.
- Reduces rain noise by up to 40%.
- Reduces heat transfer by up to 38% during summer.
- Superior anti-condensation protection, retains and gradually eliminates moisture.
- High mechanical resistance due to the 35 mm high profile.
- Elegant design, similar to Mediterranean-style ceramic tiles.
- Resistance to bacteria, mold and fire resistance (class A2-s1).
Technical Data
| Useful width | 1080 mm |
| Total width | 1180 mm |
| Tile height | 35 mm |
| Embossing height | 25 mm |
| Module length | 350mm / 400mm |
| Minimum roof slope | ≥15° |
| Material | Steel DX51D/S250GD |
| Material thickness | 0.50 - 0.60 mm (depending on finish) |
| Available finishes | Brilliant, Fresco, Lustro, Brilliant Duo |
Interested in Regal Smart Metal Tile?
Contact Limoncello Pergola team to get a customized offer.