Bello Metal Tile
Modern Design, Unique Elegance
Bello Metal Tile
Define your home's personality with the Bello metal tile, a modern and elegant solution from Limoncello Pergola's portfolio. Its unique design, with cursive lines, gives buildings an individual character and ensures good visibility, being perfect for contemporary architecture. The profile is designed for efficient water and snow drainage and is very easy to install. Choose Bello to combine superior mechanical resistance with refined aesthetics, which adds value and a distinctive style to your project.
Avantaje Cheie
- Superior mechanical resistance.
- Unique, elegant and modern design, giving the building an individual character.
- Good snow shedding capacity and water drainage.
- Easy to install, optimizing execution time.
- Suitable for any type of project requiring special aesthetics.
Technical Data
| Useful width | 1100 mm |
| Total width | 1185 mm |
| Tile height | 30 mm |
| Embossing height | 19 mm |
| Module length | 350mm / 400mm |
| Minimum roof slope | ≥15° |
| Material | Steel DX51D/S250GD |
| Material thickness | 0.50 - 0.60 mm (depending on finish) |
| Available finishes | Brilliant, Fresco, Lustro, Brilliant Duo |
Interested in Bello Metal Tile?
Contact Limoncello Pergola team to get a customized offer.