Bello Smart Metal Tile
Unique style and Smart Confort
Bello Smart Metal Tile
Limoncello Pergola presents the Bello Smart metal tile, the perfect combination between modern design and advanced comfort. This model retains the elegant and unique lines of the Bello range, adding the benefits of Smart technology: a special membrane that prevents condensation. The membrane also acts as an excellent acoustic insulator, attenuating rain noise by up to 40%, and contributes to reducing heat transfer. It is the ideal choice for those who want a roof with a special design, but also a quieter and more comfortable home.
Key Advantages
- Increases home comfort through acoustic and thermal insulation.
- Reduces rain noise by up to 40%.
- Reduces heat transfer by up to 38% during summer.
- Superior anti-condensation protection, retains and gradually eliminates moisture.
- Unique, elegant and modern design, giving the building an individual character.
- Superior mechanical resistance and easy installation.
- Resistance to bacteria, mold and fire resistance (class A2-s1).
Technical Data
| Useful width | 1100 mm |
| Total width | 1185 mm |
| Tile height | 30 mm |
| Module length | 350mm / 400mm |
| Minimum roof slope | ≥15° |
| Material | Steel DX51D/S250GD |
| Material thickness | 0.50 - 0.60 mm (depending on finish) |
| Anti-condensation membrane | Self-adhesive textile (<1 mm thickness) |
Interested in Bello Smart Metal Tile?
Contact Limoncello Pergola team to get a customized offer.